SEO

Satan, SEO a Subdomény – VOL IV. – Jedna vládne MFI

Zdeněk Nešpor

SEO

Jedna subdoména. Ovšem naprosto zásadní pro další existenci Heureky. Mobilní subdoména m.heureka.cz. Přes čtyři roky práce na zresponzivnění Heureky s MFI v zádech.

Úvod

Jedna vládne MFI je čtvrtý díl ze série textů Satan, SEO a Subdomény. V předchozí části s podtitulem Řízená SEOcida jsme popisovali válku s 60.000 brandovými subdoménami. V průběhu všech předchozích prací jsme ovšem pracovali na něčem mnohem větším, byť to obnášelo zahodit jen jednu subdoménu. 

V rychlosti si pojďme zopakovat přehled čtyř hlavních typů subdomén Heureky:

 • Základní a systémové (www, blog, info) ~20 subdomén.
 • Mobilní subdoména (m) 1 subdoména.
 • Subdomény kategorií (notebooky, mobilni-telefony, elektronika) ~2500 subdomén.
 • Brandové subdomény (sony, nikon, apple) ~60.000 subdomén.
 • Parametrické subdomény (herni-notebookandroid-telefonyxbox-360) ~1000 subdomén.

Tentokrát se budeme bavit pouze o jedné jediné subdoméně. Ovšem naprosto zásadní pro další existenci Heureky. Mobilní subdoména m.heureka.cz. Přes čtyři roky práce na zresponzivnění Heureky s MFI v zádech.

Zkáza se blíží

Na start připomeňme časovou osu informací a aktualizací kolem mobile-first indexování, page speedpage experience

Kolem MFI kolovalo poměrně hodně nejasností a lehká panika. Nejvíc tomu přispěl Google update z dubna 2015, který si vysloužil nelichotivou přezdívku „Mobilegeddon“.1 Od MFI se tak trochu očekávalo, že to bude druhý Mobilegeddon. Nebyl. 

Zpětným pohledem je vlastně úsměvné koukat na některé informace. V roce 2016 se dozvídáme o MFI. Dalších roky následuje spousta rezolutních zpráv o definitivním přesunu. A najednou v roce 2021, kdy už se na MFI trochu pozapomnělo, Google informuje veřejnost, že vlastně všechny weby na mobile-first připraveny nejsou a ještě to potrvá. Něco podobného aktuálně probíhá také u přesunu z GA UA na GA4.2 Většina těch velkých věcí trvá déle, než bylo plánováno a Google jednoduše nemá za cíl váš web potopit.3 Málokdy je skutečně důvod předčasně panikařit.

MFI pravidla

Nehledě na aktuální stav rolloutu MFI je nutné poznamenat, že mobile-first přístup skutečně důležitý. Základna uživatelů s mobilními zařízeními stále roste a je nutné tento stav reflektovat. Pokud ještě máte separátní mobilní verzi, tak níže uvádíme takové MFI SEO minimum, které jsme řešili nejvíce. 

 • Desktopová i mobilní verze by měly být plus mínus stejné v rámci interního prolinkování.
 • Měly by být stejné i obsahově.
 • Mít shodná strukturovaná data a metadata.
 • Mobilní verze by měla mít správně nastavený canonical na desktopovou verzi.
 • Mobilní i desktopová verze by měly mít správně nastavený rel=„alternate.“
 • Obě verze webu musí být dostupné pro Googlebota.

Nicméně v dnešní době je dobrý nápad se mobilní verze zbavit a přesunout se na plně responzivní design. Stále ovšem platí, že není dobrý nápad responziv uspěchat. Je lepší o něco déle vydržet se separátními verzemi nebo jen desktopovou verzí. A udělat responziv pořádně v dobré kvalitě. Nějak to narychlo poprasit se nevyplácí. 

Cesta k responzivu

Zresponzivnění Heureky byl poměrně solidní oříšek a běh na trať delší, než kdokoliv původně očekával. Nervy tekly všem zúčastněným. Téměř polovinu času nám na dveře ťukal strašák v podobě MFI. A druhou polovinu nám stál v zádech a my čekali, kdy se co podělá a jak moc.

Postup jsme hodili do zjednodušené časové osy, kde je vypsaná většina výraznějších milníků na cestě k responzivu. 

 • 2017 – start vývoje responzivu.
 • Březen 2018 – nazasen nový responzivní detail shopu.
 • Duben 2019 – nasazeny nové responzivní kategorie na m.heureka.cz.
 • Červen 2019 – nasazeno nové responzivní vyhledávání na m.heureka.cz.
 • Září 2019 – nový detail produktu na m.heureka.cz běží na 50 % trafficu.
 • Září 2019 – rušíme parametrické sekce na subdoménách.
 • Říjen 2019 – MFI aktivní.
 • Leden 2020 – detekce zařízení a automatické přesměrování mezi mobilem a desktopem.
 • Červen 2020 – rušíme brand koutky a kategorie na subdoménách.
 • Únor 2021 – desktopová Heureka zobrazuje responziv pro 80 % trafficu.
 • Květen 2021 – přesměrování mobilního searche na responzivní desktop.
 • Červen 2021 – přesměrování produktových detailů na responzivní desktop.
 • Červen 2021 – přesměrování mobilní homepage a kategorií na responzivní desktop.
 • Červen 2021 – konec mobilní verze Heureky.
 • Červenec 2021 – současnost -> kontinuální ladění. 

Vývoj a kompletní nasazení trvalo přibližně čtyři roky a podařilo se necelé dva roky po příchodu MFI. Do procesu zasahovaly čtyři poměrně významné věci a nespočet dalších větších či menších událostí.

Do oblak

Délku zprovoznění responzivu protahovaly různé technologické změny. Postupný přesun na cloudové řešení. A také přepisování všech služeb a částí Heureky na mikroservisy. Bavíme se o zásadních a komplexních změnách, které se nedají udělat za pár dní.

Více si můžete přečíst ve článcích níže.

K lidem

Významnou evoluci firmy představoval přesun od klasických KPIs směrem k OKR metodice. Dále také změna struktury pomocí rozdělení do tribů a logičtějšího rozdělení produktových oblastí. Podobné změny v dlouhodobém horizontu přináší mnoho pozitiv. Z krátkodobého pohledu však může nastat období lehkých zmatků. Jinak řečeno, chvilku trvá „než si to sedne“.

Vše je zdokumentované ve článcích níže.

Za hranice

Ve stejném časovém období se začal řešit i vývoj OnePlatform. Tedy jednotného backendu a frontendu pro všechny weby v devíti zemích Heureka Group. Paralelně vedle sebe tedy běžely dva obří vývojové projekty.

Více o OnePlatform ve článcích níže.

Na netopýry

Ač neradi tak musíme zmínit i COVID-19. Příchod koronaviru a pandemie změnil věci na mnoha úrovních. Přesun lidí na homeoffice a hromada callů asi nejsou žádná novinka. Lidé se přesunuli více do on-line světa. Neustálé lockdowny, rozvolňování a různá opatření pro nás znamenaly totální „rozbití“ analytiky, která už tak nebyla jednoduchá. Poměrně běžně se stávalo, že se vládní opatření trefovala do našich testů a vyhodnocování. Často nebylo vůbec jasné, jestli k poklesu nebo růstu došlo díky naší práci nebo divoké covidové situaci.

Níže článek, jak jsme si poradili s homeofficem.

Webová divočina

Možná už tušíte z předchozích článků, že ani samotná Heureka ze SEO pohledu nebyla příliš přehledná. Mimo to často existovalo paralelně více verzí Heureky. Něco běželo na produkci, něco v (jednom z mnoha) A/B testů. K tomu několik staging prostředí. Ve výsledku vedle sebe bylo zpravidla pět a více verzí k testování. 

 • Původní desktopová Heureka s původními parametrickými sekcemi a brand koutky, kterou vidí boti.
 • Částečně zresponzivněná desktopová Heureka s novými parametrickými sekcemi a původními brand koutky, kterou servírujeme jen uživatelům v A/B testu, ale ne botům vyhledávačů.
 • Částečně zresponzivněná mobilní Heureka, kterou servírujeme jen uživatelům v A/B testu a botům zobrazujeme jen responzivní homepage a kategorii.
 • Částečně zresponzivněná mobilní a desktopová Heureka, kde automaticky přesměrováváme uživatele na responzivní desktop, který ale roboti nevidí a nesmí být přesměrovaní.
 • Plus nově zpracované věci na stagingu. Další testy atd. 

Představu asi máte. Některé věci se testovaly přidáním speciálních parametrů do URL. Třeba https://www.heureka.cz/?display=old. V pozdějších fázích pak pomocí cookies, které řešily (ne)zobrazení responzivu nebo nějakého A/B testu. Posléze se ještě přidává automatické přesměrovávání uživatelů na responzivní desktopovou verzi, kterou ale stále boti nevidí. 

Testovat bežnými SEO nástroji většinu z toho nebylo možné. Takže jsme seděli u PC s tahákem, s různými „hacky“ co a jak zobrazit. Dokola se ručně testovaly scénáře a ověřovalo, že bot skutečně vidí jen to, co jsme potřebovali. A často stejně nic vyhodnotit nešlo. Po spuštění testu se na jaře kompletně změní počasí, lidi vyrazí do přírody a koukáme se na 15% pokles. Nebo je vyhlášen lockdown a následuje 15% růst. Povedl se test? Nebo propadl? Může za to nějaký externí faktor? Když test zopakujeme, tak se dva měsíce zpožděná práce protáhne o další dva měsíce, které už nemáme. Následuje vyčerpání, rezignace a v rámci expertního odhadu a zkušeností doufáte v dobrý výsledek.

Před MFI

Než přišlo MFI, tak jsme se snažili šířit dostatek osvěty, školit kolegy, analyzovat potenciální dopady a vyřešit problematická místa na webu. Největší nepřítel je stres a strach z neznámého. Reálně nikdo netušil, co se může stát po přesunu webu na MFI. A kdy přesně k tomu dojde. 

MFI

Notifikace o mobile-first indexingu pro Heureku nám dorazila 23. října 2019. Informace hned od začátku působily zmateně, protože v GSC se stejný den objevila informace, že k přesunu došlo ve skutečnosti už 1. října. To pro nás znamenalo, že jsme pravděpodobně nabrali přes 3 týdny zpoždění.

V GSC jsme hned na to postřehli, že od prvního října došlo k obřímu propadu indexovaných URL. Z 230 milionů na 78 milionů URL. 

U analytiky jsme seděli do tří do noci. Nikde nic. Vliv MFI nikde vidět nebyl. Pokles indexovaných URL se taky nijak neprojevil. 

Dle informací jedním z hlavních signálů MFI měla být aktivita botů. Konkrétně traffic od bota pro mobilní zařízení měl být (výrazně) vyšší než u desktopových googlebotů. Což se nestalo. V daném období dělal mobilní googlebot (tyrkysová na grafu) jen třetinu trafficu. Na druhou stranu signály jsme dostávali v průběhu předchozích dvanácti měsíců, kdy postupně docházelo k nárůstu z desetinového trafficu na zmíněný třetinový.

Ve finále se nic nestalo. Jen se pomalu zvyšovala aktivita mobilního googlebota. Žádný dopad na traffic. Ale ten stres bychom nikomu nepřáli zažít.

Po MFI

Venku jsme z toho nebyli. Responziv stále nebyl hotový a práce intenzivně pokračovaly. Byť jsme do té doby nezaznamenali žádný dopad, tak nebylo jasné, jak dlouho nám zbývá, než se případné problémy projeví. Stres pokračoval a každý den mohlo dojít k libovolnému průšvihu. Ta nejhorší část přesunu na responziv následovala až po MFI. V časovém období od ledna 2020 až do června 2021 probíhalo velké množství A/B testování a ladění. Vše ovlivněné již zmíněným nástupem covidu, který měl dopad i svět e‑commerce.

Nový směr

Na mobilní verzi se naštěstí nacházely pouze kategorie, produktové detaily a interní vyhledávání. Dříve popisované parametrické sekce a brandové koutky se zde vůbec nenacházely. 

V době 301 redirectů už navíc na mobilní verzi nebyl prakticky žádný traffic, protože veškeré uživatele jsme už dávno automaticky přesměrovávali na responzivní desktopovou verzi, o které jsme věděli, že funguje spolehlivě. Největší pozornost jsme proto zaměřili na access logy a chování botů.

Samotné přesměrování mobilní subdomény proběhlo poměrně čistě a bezproblémově. URL patterny byly na mobilní i desktopové verzi víceméně stejné, což proces relativně usnadnilo. 

Jako první jsme přesměrovali interní vyhledávání. U toho nedošlo k žádnému problému. 

m.heureka.cz/hledat -> www.heureka.cz/?h[fraze]=

Druhý v pořadí byl produktový detail. S čím jsme úplně nepočítali bylo, že si to Google vyloží jako důvod proč přestat crawlovat i zbytek mobilní Heureky. Na grafu níže je vidět aktivita Googlebota po přesměrování produktových detailů. Levá část zobrazuje běžnou aktivitu napříč mobilní Heurekou. Zvýšení aktivity po přesměrování. A následný útlum crawlování úplně všech URL, krom přesměrovaných produktových detailů.

Rychle jsme tedy přesměrovali i zbytek – kategorie a homepage. Zajímavé je, že Googlebot pak poměrně rychle přestal přesměrované mobilní URL navštěvovat. Očekávali jsme větší nápor requestů a delší období postupného poklesu, ale nedošlo k tomu. Něco podobného jsme již zmiňovali v předchozím článku.4 

Je velmi pravděpodobné, že Google umí poměrně dobře pracovat s různými patterny a pomocí nějakého „interpolačního“ mechanismu si jednoduše umí některé věci dopočítat, aniž by musel navštívit všechny URL.

Krom toho je možné, že v případě mobilní verze webu hrály v náš prospěch i správné tagy canonical a alternate. Takže ve chvíli, kdy bylo ze vzorku přesměrování jasné, už měl bot k dispozici dostatek informací, aby nemusel všechny známé URL testovat.

Ještě na závěr přidáváme pár článků, kde je popsáno zresponzivnění z jiného pohledu: 

Poznatky z cest

Poučení 1: Chladná hlava. To se jednodušeji říká (respektive píše), než realizuje. Jsou věci, které nejdou ovlivnit a urychlit. Hoďte se trochu do pohody, protože jinak se u velkých úprav webů zblázníte. A pochopitelně mějte po ruce dostatek podkladů a argumentů pro vedení firmy. 

Poučení 2: Google není nepřítel. Google dlouhodobě bojuje poměrně intenzivně se spamem a u spousty věcí bývá nekompromisní. Ale v případě užitečných služeb a známých brandů má poněkud vyšší toleranci. 

Poučení 3: Propad v indexaci a data v GSC. Google měl a má problémy zobrazovat správná data v GSC. Zvláště u hodně velkých webů. Nevěřte všemu co vidíte a nepanikařte.

Poučení 4: Custom tagy. Pokud si potřebujete něco označkovat, tak je možné vytvořit vlastní tag nebo atribut. Třeba <meta rel="muj-test" value=„yxz“>.

Poučení 5: Poctivě testujte. Vyplatí se to. Lepší se trochu zaseknout v SEO a nemít vše dokonalé. Důležitější je mít kvalitní použitelný web. Bez toho totiž ztratíte víc uživatelů, než kvůli nějakému SEO nedostatku. 

Poučení 6: Přesuňte traffic předem. Postupným přesouváním trafficu se dá částečně eliminovat potenciální negativní dopad náhlých SEO změn. 

Cestovní výbava

Možná vás zajímá, jaké jsme používali v průběhu této práce nástroje. Uvádíme proto stručný soupis.

 • Screaming Frog
 • Excel
 • Google Sheets
 • Gephi
 • Google Analytics
 • Kibana
 • Google Search Console
 • Marketing Miner
 • Collabim
 • Valentina Studio

Závěrem

Jedna subdoména nám dala zabrat víc než cokoliv jiného. Ani ne tak z pohledu SEO. Tam nebylo moc co řešit. Stačilo pohlídat jen pár tagů a přesměrování. Ale psychicky byly ty roky velice náročné. A na sto procent platí, že takováto práce se nedá dělat v jednom člověku. Je potřeba menší tým, který se nějak zvládne podržet a podporovat.


Seriál o SEO a subdoménách


Disclaimer

K textu přistupujte obezřetně. Tento článek a celý seriál neslouží jako návod. Texty neobsahují žádné „univerzální“ pravdy. Každý web představuje unikátní systém s různými výchozími podmínkami. Je nutný individuální přístup a perfektní znalost konkrétního webu i dané problematiky.

Článek popisuje náš web. Nijak nehodnotíme obecnou efektivitu subdomén či adresářů. Ani nedoporučujeme žádné konkrétní řešení. Opět se jedná o silně individuální záležitost, kterou ovlivňuje mnoho faktorů.

Strategie a detailní plány pro některé zde popsané aktivity vznikaly více než rok. Vše bylo mnohokrát diskutováno, průběžně testováno a validováno. Myslete na to, prosím, až budete podobné aktivity sami dělat.

Některá uvedená data mohou být nepřesná a účelově zkreslená. Konkrétní čísla, jako jsou například statistiky organické návštěvnosti, revenue, konverze a podobně, nemáme z pochopitelných důvodů v plánu vypustit ven. Klíčové informace, jako jsou počty subdomén, URL a naše postupy, jsou však uvedeny pravdivě bez přikrášlení.

Texty mohou obsahovat pokročilé koncepty a modely, které nejsou v oblasti SEO úplně standardní. Články je proto doplněny o poznámky pod čarou se zdroji, kde je vše detailně vysvětlené.


Poznámky:

 1. Mobilegeddon https://en.wikipedia.org/wiki/Mobilegeddon

 2. Odložení ukončení měření do GA UA pro uživatele Analytics 360 https://blog.google/products/marketingplatform/analytics/turn-insights-roi-google-analytics/

 3. Snad jen s výjimkou YMYL (Your Money or Your Life) a EEAT (Experience, Expertise, Authority, Trustworthiness) https://static.googleusercontent.com/media/guidelines.raterhub.com/en//searchqualityevaluatorguidelines.pdf (kapitoly 2.3 a 3.4). 

 4. Viz poznámka 12 u článku https://www.heurekadevs.cz/satan-seo-subdomeny-iii-seocida.

Autor článku

Zdeněk přišel do Heureky v roce 2018 jako externí SEO specialista na pár hodin týdně. Nakonec tu zaktovil skoro na full-time. Věnuje se pokročilému technickému SEO a analýzám dat. Baví ho psát články, učit se Python a vyvíjet jednoduché nástroje, které pomáhají automatizovat rutinní úkony.

Podobné články

Příběhy webmasterů: Ruský spam, subdomain hijack, nástroje hromadného ničení a SEO pro Jekyll

Příběhy webmasterů: Ruský spam, subdomain hijack, nástroje hromadného ničení a SEO pro Jekyll

Běžná revize webu se občas může docela nepříjemně protáhnout. Zvlášť když zjistíte, že vám ruský…

Jak moc nás v Heurece (ne)trápí subdomény a jak bojujeme s kyberchaosem? Pozvánka na první SEO livestream

Jak moc nás v Heurece (ne)trápí subdomény a jak bojujeme s kyberchaosem? Pozvánka na první SEO livestream

První webinář a livestream Heureky o SEO proběhl 4. 6. 2020 od 10:15 na Twitchi. Podělili jsme se s…

Satan, SEO a Subdomény – VOL I. – Chaos přichází plíživě

Satan, SEO a Subdomény – VOL I. – Chaos přichází plíživě

Využití subdomén jako základního strukturálního elementu není žádná velká novinka. Heureka díky…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz