Vývoj

<Lidé z HeurekaDevs> Budujeme single sign-on napříč celou Heureka Group

V našich plzeňských kancelářích potkáte výbornou partu. Mezi nimi i One Account tým, který se stará o to, abychom se mohli co nejjednodušeji přihlásit na všechny účty na Heurece. Seznamte se proto s vývojářem Ondrejem Kristejnem, který „přešel od kytiček” k Pythonu a Go a který vás s One Account týmem seznámí.

Jaká byla tvoje cesta do Heureky?

S vývojářskou dráhou jsem nepočítal. Studoval jsem biologii a kytičky. Moje praktická maturita byla z kompostování. Zároveň jsem se ale vždy pohyboval kolem počítačů. Takže od kytiček k počítačům. 

Do Heureky jsem se dostal přes plzeňské PyVo (pozn. Python meetupy), kam mě tehdy dotáhl můj učitel ze střední IT školy. Potkal jsem tam tehdejšího “zakladatele plzeňské pobočky Heureky”. Bavili jsme se, mě to moc zaujalo, a tak jsem souhlasil s test day, i když jsem byl nováček. Prošel jsem a tak jsem tu.

O co se v týmu staráš ty a v čem píšeš?

Začínal jsem ve „zlatém týmu”, dnes One B2B Payment, který se stará o platby. Pracoval jsem na parking appce, kde jsem opravoval nějaké věci, pak se přesunul k administraci e-shopu a datovým reportům. Později jsme začali dělat automatické platby a tam to začalo být velký. Od té jsem plnohodnotným vývojářem. V té době jsme ve třech lidech rozjeli platby. Poté se začala řešit integrace s ERPčkem (Enterprise Resource Planning), konkrétně Dynamics 365 od Microsoftu. 

Momentálně jsem v One Account týmu, který vznikl nedávno. Jsem takový „Jack of all trades, master of none". To znamená, že se vyznám v lecčems, ale nejsem expertem v žádné oblasti. Zatím. Obor mě extrémně baví a chci se zdokonalovat, ale každý máme jenom 24 hodin denně. 

Co se jazyků týče, začínal jsem na Pythonu, ale aktuálně mě hodně baví Gočko. V týmu ho neděláme, ale mám své vlastní projekty, kde se mohu vyřádit. Je to krásný jazyk. 

Jak říká Ondra, "Sólování" není úplně jejich parketa

Čím se zaobírá tvůj tým One Account? Jaký to má dopad na Heureku a na lidi, kteří ji používají?

Zatím jsme v One Account týmu dva. Budujeme single sign-on (SSO) napříč celou Heureka Group. To znamená, že chceme umožnit unifikované přihlášení a delegaci práv (autentifikace a autorizace) pro všechny uživatele, ty interní i externí. Tedy zaměstnance, partnery, e-shopy i nakupující - zkrátka pro kohokoliv, kdo si u nás založí účet.

Jak funguje váš tým? Jak u vás třeba probíhá review kódu nebo standupy? 

Jedeme klasický scrum. Každý den máme standupy a plánujeme 14denní sprinty. Mám rád homeofficy, kdy si můžu sám nad věcmi přemýšlet. Ale v týmu dáváme důraz na spolupráci a potkáváme se v kanceláři. Přizpůsobuju se. Hodně si pomáháme. I protože máme spoustu nových věcí, které se učíme od začátku, tak se učíme spolu. Sólování není úplně naše parketa. 

Máš oblíbené týmové rituály?

Mám rád plánování a retrospektivy, protože si hodně pokecáme. Je příjemný si postěžovat nebo být pochválený. Užívám si je. 


Památná fotka a spuštění ERP 

Jaké technologie v týmu používáte a jak přistupujete k novým technologiím?

V Heurece vývojář nepíše jen kód, má totiž i přesah do DevOps. Spravujeme si celý životní cyklus aplikace - od návrhu řešení, psaní kódu, testů, nasazení, monitoring až po další případné inovace. Sami sobě si jsme takovými policajty, držíme pohotovost a máme zodpovědnost za běh dané aplikace

Konkrétně používáme Python, 3-party software - SeaCat od Tescalabs, což je autorizační a autentifikační systém, na kterém to stavíme. Jinak používáme Node ReactJS, hodně Kubernetes, fungujeme v Google Cloudu

Co vás v týmu v následujících měsících čeká? 

Čeká nás “zprodukčnění” loginu interních uživatelů. Pak migrace uživatelů ze starého monolitu na nové platformy. To bude náročný úkol.

Jaká by byla jediná rada, kterou bys dal začínajícím vývojářům?

Vždycky jsem byl nadšenej a užíval si to, co dělám. Když si lidi v sobě najdou vnitřní ohýnek, tak jim nebude dělat problém překonávat překážky. Takže je to o tom si nejdřív najít ten svůj ohýnek.
Podobné články

Ikony bez kompromisů

Ikony bez kompromisů

I přes svou malou velikost představují ikony na webu zajímavý problém. Jeden přístup střídá další –…

Vánoční resuscitace serverů

Vánoční resuscitace serverů

O sysadminech v Heurece se dá říci leccos, nedostatek paranoie to ale není. Máme zdvojené téměř…

Potkejme se na WebExpu!

Potkejme se na WebExpu!

Letošní ročník konference WebExpo 2018, točící se kolem webových technologií, obohatíme i naším…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz