Agile je moderní, agile je dnes všude. Kdo ho nemá, nemůže uspět. Takhle nějak vnímám dnešní povědomí o světě agilních metodik nejen v oblasti vývoje.
Znáte to... Stačí si dát ráno stand-up, jednou za čtrnáct dní plánování, jednou za čas pokecat na retrospektivě a v neposlední řadě mít velkou tabuli plnou barevných lepíků. A to nejdůležitější je občas zdůraznit, že jsme přece agilní, takže je všechno v pořádku. Splněno, hlavně ať to nezabere moc času.
Takže ve výsledku nic nového pod sluncem. Denní status není problém, plánovat taky umíme a lesson learned po projektu jsme už také párkrát dělali. Takže úkol splněn. Pojďme to prodat novým vývojářům při náboru, protože lidé přece chtějí pracovat v moderních společnostech.
Dnes se lákají vývojáři na agile, ale, jak jsem zažil v jiných firmách, realita je po nástupu často odlišná. Cíl je agile, nikoliv výhody těchto metodik a kvalitní produkt. Co se stane, když agile aplikujeme jen na oko? Ze svých zkušeností vím, že to fungovat nebude. Výhody agile nejsou využity a spíše vše zesložiťují. Vývojáři to často vnímají jako nutné zlo nařízené vedením, ale nikdo už jim pravý význam a přínos řádně nevysvětlí.
Ve své pracovní kariéře jsem poznal různé reakce na silou vynucené agilní prostředí. Občas slepě věříme, že tento přístup v týmech funguje, občas tušíme, že to někde skřípe, občas jsme si také jisti, že realita je úplně naruby. Někdo si to pro sebe odůvodní, někdo se s tím smíří, někdo proti tomu bojuje a ti poslední odcházejí hledat štěstí jinam.
Jak nám funguje agile v týmech?
Klid na duši jsem našel až v Heurece. Aplikujeme Scrum pro jeho výhody, nikoliv jen pro renomé a trend. Při nástupu do firmy jsem byl velice skeptický a opatrný, jak je tu agile prezentován. Upřímně, už jsem si pár podvody ohledně prezentace agilního prostředí prošel.
Co nám v Heurece umožňuje, abychom byli úspěšní a zároveň, aby nám v tom agilní prostředí pomohlo?
1. Podpora firmy a vedení
Celá firma, včetně vedení, konkrétně CTO a tribe leadeři, nám poskytuje silnou podporu v našich aktivitách. Panuje tu silná důvěra, že děláme věci, jak nejlépe umíme. Bez takovéto podpory rychle sklouznete k reportování a challengování, kdy co a jak bude dodáno, honíte termíny a rozpočet projektu, nikoliv samotný produkt. Vypadá to bláhově, ale zároveň je samozřejmé, že i takováto forma spolupráce musí mít své mantinely, ať už je to hrubý časový rámec, kapacita týmu, očekávání “ownera” nebo neustálé ověřování hranice mezi autonomií a pravidly.
2. Nejedeme projektově
Vývojové aktivity nejsou primárně řízeny projekty, což nám dává velkou svobodu posouvat produkt kupředu. Sami si v týmu přicházíme na problémy, které nás blokují. Sami vyhodnocujeme potřeby uživatelů. Sami víme, kdy je produkt v takovém stavu, že je možné ho pustit mezi lidi.
3. Nevykazujeme
Strašák v podobě posledního dne v měsíci, kdy sedíte nad tabulkou a cucáte si z prstu strávený čas na všech projektech, můžete pustit z hlavy.
4. Nemáme pevné projektové termíny
Někdo by mě tady mohl chytit za slovo, protože víme, že výjimka potvrzuje pravidlo, ale tady opravdu nejsou pevné termíny pravidlem. Nežijeme v prostředí, kde by byl pravidelně naplánovaný pevný release, kam všichni míří kvůli integraci okolních systémů. Termín posouváme, pokud se na tom všichni shodneme a dává nám to smysl.
5. Důraz na kvalitu, zbytek jde stranou
Míříme na kvalitní produkt, zbytek se nějak udělá. To je zásadní rozdíl oproti klasickému pojetí. Ano, občas to trvá déle, občas je to i dražší, ale výsledek stojí téměř vždy za to.
6. OKR nám pomáhají
Plánování cílů pomocí rámce OKR jsme zavedli teprve před pár lety, ale hned od začátku nám nesl cenné výsledky jak ve změně mindsetu směřování naší práce, tak k přistupování k neúspěchu. Stavíme si tak před sebe sami každý kvartál velké výzvy například v podobě nových funkcionalit, vylepšení služeb pro e-shopy, zákazníky či zrychlení interních systémů.
7. Máme čas na svůj rozvoj
Záleží nám na individuálním vzdělávání. Zaměřujeme se na osobní rozvoj nikoliv pouze na oko. Jakýkoliv člen týmu má každých čtrnáct dní možnost strávit jeden den svým osobním rozvojem, tzv. Improvement Day. Máme podporu ze strany vedení, prostor a čas pro tyto aktivity.
Podívejte se na video
Všechny zmíněné body nám pomáhají k tomu, abychom se mohli na agilní přístup a konkrétně Scrum v Heurece zaměřit bez větších překážek. Je nás tady sedm Scrum Masterů. Sdílíme know-how, učíme se, pomáháme si, inspirujeme se a v neposlední řadě nás to moc baví. Nekecáme, podívejte se na tohle video jako důkaz.