Vývoj

WebSummit: Chcete vědět víc?

Jan Kubálek

Vývoj

Marek Kužel

Vývoj

Sama sebou označována jako jedna z největších světových technologických konferencí. A nelze nesouhlasit. Délkou front u vstupu, bezpečnostních kontrol, občerstvení a metra rozhodně nezaostává za globální špičkou, což dlouhodobě uznávají a hlásají vesměs všichni účastníci napříč kontinenty.

Jelikož jedním z velkých prolínajících témat celého WebSummitu byla konkurenceschopnost evropských technologických firem a startupů oproti těm americkým a asijským, musela tato všeobecná shoda organizátory potěšit. Jsou to sice jen první velice krátké krůčky (leckdy stranou), ale jak my, čekající ve frontě, říkáme, nemusí pršet, stačí když kape. Čímž máme rovnou shrnuty i jediné dva stavy počasí během celého týdne v Lisabonu. 

PRO TIP: Deštník z vietnamské tržnice za 50 Kč, ač osvědčeně a dlouhodobě vzdorující pražskému počasí, nemá proti atlantickým vichrům pražádnou naději.



Justin Trudeau na stagi (Foto: Jan Kubálek)

Místní podpora

Povzdechy nad dopoledním programem stráveným v čekajícím davu stranou. Původně irský WebSummit do Portugalska rozhodně přitáhl pozornost účastníků (43 tisíc), startupů (1500), investorů (900) a médií (1800). Zejména ta irská často kvitují národní úspěch. I když připsaný je ovšem mimo jejich břehy, a to Portugalsku.

A zaslouženě, portugalští politici zkušeně rozpoznali příležitost, jak pomoci obnovit čínským virem zdecimovaný turistický a pracovní trh (podpora remote worku, digitálních nomádů a relokace do Lisabonu), pumpnout EU o nějakou tu dotaci (založení ESNA - European Startup Nations Alliance), shodnout se a vyjádřit těmto plánům osobní podporu napříč politickou reprezentací - od starosty Lisabonu, ministry, komisaře EU až po prezidenta Sousu.

Neuvěřitelná byla i rychlost přechodu od slov k činům. Pondělní večerní slib podporou remote worku byl hned v úterý ráno naplněn zastavením linek metra (a kolapsem hromadné i taxi dopravy), nejprve v tříhodinové pre-release variantě během ranní špičky a po středečním pozitivním vyhodnocení i aplikací této (ne)funkcionality na 24 hodin po celý čtvrtek. 

PRO TIP: Oficiální stránka o stavu provozu metra oznamující, že linky jsou plně v provozu neznamená, že skutečně jezdí, ale že stávkuje i obsluha této stránky.



Spuštění Europe Startup Nations Alliance (Foto: Jan Kubálek)

Logistika nutná je

Statistické okénko - 1300 talků, 4 pavilony, Altice Arena a 25 tematických stage ve 4 dnech. Ne nadarmo byla nabízena jedna z variant vstupenek Celofiremní teambulding. Při dostatečné velikosti firmy a kvalitním rozřazovacím algoritmu by nejspíš bylo možné pokrýt drtivou většinu stage (a třeba i stihnout oběd). Nicméně realita brodění se davem nedávala prostor velkým logistickým přesunům.

Chceš přejít z pavilonu do arény? Jeden zmeškaný talk. A dokonce zpět? Další zmeškaný talk. Dát si kafe? Záleží na velikosti fronty a rychlosti obsluhy automatu. Ano, automaty měly svého přiděleného "mačkače" tlačítek - kelímek už ale podat nemohl, protože hygiena.

Obecně byli lidé velice disciplinovaní, respirátory nosili zásadně i přes nos, ve frontě stáli způsobně a bez reptání. Kdo porušil pravidla, byl napomenut. Na všudypřítomné a opakované kontroly covid certifikátu, vysaček, náramků a prohledávání batohů policií nereptám.

FUN FACT: I bezdomovci se váleli v podloubí v roušce (mimochodem venku ani povinná není, ale měli vedle sebe postavený stan, těžko říct, jak se to pak počítá). Žebrák přicházející v lijáku do fastfoodu, vysomrovat trochu hranolků od skrývajících se turistů, si před vstupem nasadil respirátor, dezinfikoval ruce a přinesl vlastní talíř.


HeurekaDevs zdraví z Websummitu (Foto: Jan Kubálek)

Kousek z obsahu

Vzhledem k tomu, že jsme neviděli ani 3 % obsahu, rovnou přiznáváme, že výběr stage a talků byl čistě subjektivní, výrazně ovlivněn aktuálním hladem a leností (když už se člověk rozsedí…). Leckdy atraktivní, až bulvární název talku nakonec vyústilo ve vystoupení uspávače hadů.

Ani tak nebylo možné přehlédnout témata rezonující celým WebSummitem. Frances Haugenová obvinila Facebook, že mu jde zejména o vlastní zisk, nikoliv o dobro lidstva. Obvinění samosebou vzbudilo vlnu pobouření a rozpaků. Od nadnárodní korporace by takový přístup nikdo nečekal. Facebook zareagoval oznámením o vzniku Metaversa, jakési celosvětové virtuální reality po vzoru OASIS z Ready Player One, kde už si nikdo stěžovat nebude. Chris Cox (šéf produktu z Facebooku/Meta) ukázal, jak by mohla vypadat graficky a DreamWorks to, jak by mohla vypadat graficky, ale funkčně.

PRO TIP: Američtí speakeři se připojovali hlavně přes videocall, takže na jejich talky stačilo sledovat WebSummit livestream a netrávit čas na cestách mezi pavilony kvůli osobní účasti.

“Ahoj Lisabone/WebSummite, jsem rád(a), že vás po 20 měsících vidím osobně. Přiletěli jste z celého světa. Už mě ty věčné videohovory do obrazovky nebavily." Tohle byl standardní pozdrav speakerů následovaný potleskem. Zejména na stagích o udržitelnosti a remote worku "působil" jako lead-by- example. 

Teď už bez ironie. Spousta startupů má zajímavé myšlenky, často vizualizované, méně často pak realizované. Od 15minutových měst podle Carlose Morena (veškeré služby dosažitelné během čtvrthodinky), autonomních sdílených e-automobilů nezpůsobujících dopravní nehody, personalizovaných konverzačních robotů léčících nejen psychické problémy, až po digitální kopie mozků. Pokud možno vše řízené umělou inteligencí. Jako kdyby startup bez AI neměl na WebSummitu co dělat.

FUN FACT: 86 % řidičů nevěří autonomním autům z důvodů bezpečnosti. 94 % nehod je pak způsobeno chybou řidiče.



Startup stage (Foto: Jan Kubálek)

Remote work - mít, či nemít?

Posledním velkým tématem s přesahem i na Heureku byl remote work. Mít, či nemít?

Tohle je 10 tipů, které (opakovaně) zazněly nejen od free-ool-in startupů, ale i korporací:

  • Občasná (týmová) offline setkání jsou nutná, protože se na remotu hůře budují vztahy (prý pracovní).
  • Remote nemůže fungovat bez důvěry a odpovědnosti (oběma směry). “Odpovědnost” podpořená “důvěrou” se nerovná přepracování a vyhoření.
  • Když už setkání, tak všichni na jednom místě (offline nebo online), Jinak si offlinisté vytvoří vlastní tvrdé jádro a onlinisté budou eliminováni.
  • Při callech mějte vždy zapnutou kameru (nebo avatara v Metaversu) a věnujte se výhradně callu, v opačném případě se odpojte.
  • Remote firmám umožňuje hirovat ty největší talenty (cena/výkon) z celého světa, když už je místní trh přebraný.
  • Přizpůsobit onboarding nováčků: například skrz "buddy systém". Na něj je možné se kdykoliv virtuálně obrátit, jelikož náhodné bloumání po prázdné kanceláři radu nepřinese.
  • Stanovit metriky pro mentální zdraví zaměstnanců, pravidelně je sledujte a vyhodnocujte. Vhodným benchmarkem je třeba film Volný pád.
  • Organizujte tematické soft-skills kurzy “Jak na work-life balance”, “Jak zvládat rodičovství na remotu”, “V kolika letech mohou legálně děti z domu”.
  • Remote work pomáhá vzdělanosti. Univerzity umožňují on-line studium i lidem, kteří by jinak neměli prostředky/čas/znalosti na on-site studium.
  • Před pandemií platilo “Work hard, play hard”. Po pandemii však “Work smart, play smart”. Ať už to znamená cokoliv. 
FUN FACT: 70 % mužů ocenilo remote work při pandemii, žen jen 30 %. Což odpovídá inverznímu počtu starajících se o domácnost/děti. 


Co závěrem? Konference překvapivě pružně reaguje na aktuální kauzy (celosvětové Facebook-papers nebo místní dlouhé fronty u vstupu). Tematické stage se nesnaží propagovat jedinou “správnou” linii, ale umožňují argumentovat všem stranám (např. banky vs. fintech startupy vs. crypto vs. aplikace osobního bankrotu).

Pro startupy shánějící investory je WebSummit must-have konference (přesněji Night Summit Sessions v místních barech). Pro ostatní návštěvníky je to hlavně real-time “Wikipedie”, která odhaluje trendy, ale nemá dost prostoru (a ani se od ní nečeká) jít do hloubky

Autoři článku

Honza "Johny" je naším Technology Head of Tribe. Je velkým fanouškem agilního vývoje, rád zkouší nové věci a miluje out of the box řešení. Věří v upřímnost, otevřenost, lidskost, respekt a svobodu. V tomto setupu hodnot se snaží společně s produktovým parťákem Františkem vést svůj kmen skvělých lidí k tomu, aby spolu vytvořili největší mezinárodní marketplace ve střední a východní Evropě, který bude uživatele bavit používat.

Marek je součástí "růžového týmu", který vymazluje vyhledávání na našem webu.

Podobné články

Ikony bez kompromisů

Ikony bez kompromisů

I přes svou malou velikost představují ikony na webu zajímavý problém. Jeden přístup střídá další –…

Vánoční resuscitace serverů

Vánoční resuscitace serverů

O sysadminech v Heurece se dá říci leccos, nedostatek paranoie to ale není. Máme zdvojené téměř…

Potkejme se na WebExpu!

Potkejme se na WebExpu!

Letošní ročník konference WebExpo 2018, točící se kolem webových technologií, obohatíme i naším…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz