Týmy

Jak vybudovat týmy, které umí dobře reagovat na změny

Jiří Vích

Scrum

Protože jsme u vás v minulém roce zabodovali s tipy na to, jak zůstat na homeoffice efektivní, přijali jsme na základě toho pozvání na nedávnou konferenci In-Comms Forum. Zařadili jsme se po bok firem jako je např. Microsoft nebo Direct pojišťovna a prezentovali jsme naše pohledy na současné výzvy a jejich vliv na práci týmů.

Připravili jsme si několik myšlenek o tom, co za nás pomáhá týmům flexibilně reagovat na změny a jak je podpořit v tom, aby ji přijaly za svou. Tady je malý nákuk do naší týmové kultury a toho, jak nad tím přemýšlíme. 

Flexibilní týmy#1 Vybudujte bezpečné prostředí

Každý člověk dělá chyby. Děláme je ale neradi. Ze školského nebo rodinného prostředí můžeme být zvyklí na to, že po chybě následuje trest.

Chybování chceme zakódovat jinak. Proto netrestáme a podporujeme safe-to-fail prostředí. To ale musí vycházet už z nastavení vedení. Management má důvěru, že děláme smysluplná rozhodnutí pro dobro firmy. To z manažerů dělá parťáky, ale zároveň “challengery”, kteří nás usměrňují při hledání té správné cesty - technologie nebo řešení. Heureka je navíc zajetá firma, díky čemuž si můžeme dovolit “failovat”. 

Máme tu “jednoduchou” pomůcku. Neberte se vážně. Když se neberete vážně, nebojíte se dělat chyby. A najděte si podobně smýšlející tým. 

#2 Komunikujte (radikálně) otevřeně

Lehké říct, těžší udělat. Nic, co jste ještě neslyšeli. Chceme ale vyzdvihnout radikální otevřenost, kdy říkáte věci upřímně a hlavně lidsky - za účelem něco zlepšit, někomu pomoci. Není to jen o přímé komunikaci a funkční zpětné vazbě. Jde také o sladění cílů celé firmy a o znalost toho, co dělají okolní týmy a oddělení.

U nás ve vývoji a produktu se na vytváření otevřené a férové týmové kultury podílí scrum a obecně agile přístupy, které udržujeme pomocí tzv. ceremonií. Pomáhá tomu také OKR framework, který používáme pro nastavování společných cílů. Ve firmě se držíme plošší struktury a nevytváříme další vrstvy komunikace. Atmosféru vám nastíní dva sympaťáci - šéf vývoje Lukáš Putna a šéf produktu Marek Grynhoff.  

#3 Dejte týmům autonomii

Se samoorganizací se ale úzce pojí osobní a týmová odpovědnost, která se neustále buduje, vyvíjí a má různé hranice, přičemž ne všem to může vyhovovat. Tady je několik univerzálních charakteristik autonomních týmů. Uvědomujeme si ale, že každá firma bude mít unikátní seznam a akcent na jiné body.

  • nastavují si cíl a způsob, jak k němu dojdou 
  • jsou schopni najít shodu napříč týmem a umí se otevřeně bavit 
  • znají smysl toho, co dělají
  • spolupracují na úkolech dohromady 
  • podporují se napříč týmy a odděleními
  • sami si organizují role a postupy
  • umí efektivně předávat informace 
  • věnují se seberozvoji
  • umí se postarat o nováčky

Je to nekončící proces učení a my se v něm chceme i nadále rozvíjet. U nás v produktu a vývoji věříme, že pokud dáte svým lidem důvěru, odvděčí se vám vlastní odpovědností, samoorganizací a větší flexibilitou.

Autor článku

Jirka dělá v Heurece Scrum Mastera už od roku 2014. Stará se o dva liberecké týmy a dohlíží, aby všechno běželo hladce. Kromě toho spolu s týmem Scrum Masterů neustále zlepšuje procesy. Občas něco ublogne nebo tvítne.

Podobné články

10 důvodů proč bejt vývojářem

10 důvodů proč bejt vývojářem

Každej sem tam prožijeme nějakou tu osobnostní krizičku. Sami sebe se ptáme: Co to dělám? A proč…

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

V libereckém kanclu máme build server pro naše mobilní aplikace (iOS a Android), který má na…

Generace Z: Nová naděje

Generace Z: Nová naděje

Lidé jsou různí. Spousta z nás už se pomalu dostává do toho věku, kdy začíná vyslovovat myšlenky o…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz