Týmy

<Lidé z HeurekaDevs> Jsme zvyklí fungovat s ohledem na kvalitu než na čas

Michaela Bičišťová

HR

Seznamte se se softwarovým vývojářem a šprýmařem Miroslavem „Juhy“ Juhosem. Provede vás fungováním plzeňského týmu, který v Heurece drží „kasu a basu“. 

Stál jsi u založení plzeňské pobočky, jaké byly začátky?

Začali jsme ve dvou. Nejdřív nebylo ještě úplně jasné, co budeme dělat, ale pak jsme se zaměřili na oblast shopů a tak vznikl náš tým. Začali jsme měnit interface, vyhazovali jsme featury apod. Pamatuju si, že před dvěma roky tam byl registrační formulář, který ještě umožňoval zadat ICQ. Pak přišel požadavek, že bychom měli napsat automatické platby. To se rozjelo tak, že teď postupně přebíráme všechno, co se v Heurece týká platebního systému. (Pozn. technologický pohled nabízíme ve videu Proč jsme přepsali platební systém.)

Miroslav "Juhy" Juhos

Co má váš tým na starosti?

V současné době máme na starost shop admina, což je administrační rozhraní pro e‑shopy na Heurece, a zároveň pečujeme o shopy. Věnujeme se teď hlavně platbám a přechodu na ERP (systém, abychom usnadnili integraci dalších služeb, které je využívají). Dostali jsme pod palec většinu plateb a automatické dobití kreditu na Heurece teď dobíjí denně miliony korun. Máme v týmu graf, který zobrazuje dobité částky a od spuštění téhle funkce jde pořád lineárně nahoru.

V týmu fungujeme na BUS faktoru. Je to číslo, které říká, kolik musíš přejet autobusem programátorů, abys vyřadila tým z provozu. Číslo 1 je nejhorší situace. Pokud ztratíme jednoho člověka, tak zastavíme celý tým. Snažili jsme se proto, abychom měli BUS faktor minimálně 2. To pro nás znamená, že jsou vždy 2 lidi, kteří nějakému tématu rozumí. Jeden čas jsme hodně programovali společně. Teď to kvůli časovému presu bohužel neděláme. Výsledkem je lepší kvalita kódu a jistota, že se v kódu vyznají minimálně dva. Snažíme se, abychom fungovali víc jako tým než jako jednotlivci. 

Ale pořád platí, že každý má svou oblíbenou oblast, něco v čem je dobrý. A to tam pořád zůstane. Ale víme, že když se něco sesype, pořád tam je někdo další, kdo se na to může vrhnout.   

S jakými technologiemi pracujete a máte v plánu nějaké změny?

U nás je to primárně Python. Stará Heureka je v PHP, ale rozhodli jsme se, že už tím nebudeme nové kolegy zatěžovat. A nejskloňovanější slovo u nás v týmu je teď Kafka

Jaké máte plány na letošní rok?

Máme v dubnu deadline na dokončení automatických plateb a ERP systém, takže nám nový rok začíná až 1. dubna. Je to hodně výjimečná situace, protože nikdy neděláme s deadlinem. Jinak jsme zvyklí fungovat s ohledem na kvalitu než na čas. 

Nedávno jsme dávali dohromady další plány. Teď doděláváme platební služby a pak máme spouštět projekt OneUser, což je systém pro přihlašování jedním uživatelem v rámci celé Heureky, a to včetně Maďarska a Slovinska. Potom se chceme vrátit k platbám a změnit je z hlediska softwarové architektury pro lepší sledování historie transakcí

Co charakterizuje váš plzeňský tým?

Jsme týmoví. Mě to pořád překvapuje, ale hodně jedeme jako parta. Je to vlastně hezké, protože děláme v zázemí středně velké firmy, ale pořád tu máme rodinné prostředí, které bychom si chtěli udržet do budoucna.

Plzeňský tým a spol. po nasazení ERP

Jak vypadá člověk, který nejlépe zapadne do vašeho týmu?

Musí být svůj. Nechceme upjatého člověka, který se chce bavit jen o práci. Máme tu rodinné prostředí a díky covidu si občas vidíme i domů. Je důležité, aby to byl komunikativní a měl smysl pro humor. Měl by to být člověk agilní, proaktivní a aby sám šel hledat řešení.

Co máš na Heurece nejraději? Co bys naopak na Heurece změnil?

Já mám nejradši tu atmosféru, protože je to hodně volné a přátelské. Překvapuje mě, když přijedu do Liberce a lidi mě zdraví. Na první poradě vývoje jsem byl připojený online a přes kameru jsem nedokázal poznat, kdo je šéf. Byl prostě jeden z nás. Chtěl bych, abychom byli víc provázání napříč Heurekou s ostatními týmy. 

Autor článku

Míša se v Heurece stará o nábor vývojářů. Ráda se baví s lidmi o jejich cestách, které je zavedli do Heureky a ráda pozoruje změnu v lidech, pokud dělají práci, která je opravdu naplňuje. Bez kafe, knížky a Přátel nefunguje.

Podobné články

10 důvodů proč bejt vývojářem

10 důvodů proč bejt vývojářem

Každej sem tam prožijeme nějakou tu osobnostní krizičku. Sami sebe se ptáme: Co to dělám? A proč…

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

V libereckém kanclu máme build server pro naše mobilní aplikace (iOS a Android), který má na…

Generace Z: Nová naděje

Generace Z: Nová naděje

Lidé jsou různí. Spousta z nás už se pomalu dostává do toho věku, kdy začíná vyslovovat myšlenky o…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz