Devoxx UK 2019

Začátkem nového fiskálního roku řešíme ve firmě budget. Vývojářům nastává velice vtipné období. Všichni totiž začnou řešit konference. Někdo má svou oblíbenou konferenci a nedá na ni dopustit, někdo si vybírá podle destinace (čím blíž k vínu a pláži, tím lépe). Někdo si sepisuje nekonečné tabulky s plusy a mínusy jednotlivých konferencí. No a někdo má rád tak obskurní technologie, že si nemá moc co sepisovat. Zkrátka každý k tomu přistupuje různě.

Po loňském EuroPythonu mě lákalo zkusit něco jiného. Výše zmíněnou tabulkovou metodou jsem se rozhodl pro konferenci Devoxx v Londýně.

Devoxx ve zkratce

Vstup

Jedná se o třídenní konferenci, která se každoročně pořádá v několika zemích a má velký záběr témat. Od infrastruktury, přes programovací jazyky, až po přednášku o Machu Picchu. Vše probíhalo paralelně v šesti přednáškových místnostech, takže výběr přednášky byl vždy obrovské dilema.

V průběhu celé konference se vystřídalo několik formátů:

  • Keynotes - hlavní přednášky dne
  • Conference - klasické přednášky
  • Hands-on Labs - 3h workshopy
  • Deep Dive - 3h přednášky
  • Byte Size - krátké mini přednášky v čase oběda
  • Tools in Action - ukázka nástrojů (Helm, Alexa, Zookeeper)
  • Coding Café - řešení tásků v open source projektech

Samozřejmě nesměly chybět stánky, takže si lovci samolepek, bonbónů a propisek přišli na své. A jako bonus tam byl vystavený DeLorean z filmu Back to the Future.

DeLorean

Postřehy z přednášek

Budeme zálohovat na DNA?

Nick Goldman přednášel na téma ukládání informací do DNA. Popisoval jak zakódovali informace (obrázky, pdf dokument) do DNA a následně si tuto DNA nechali vyrobit a přivézt z Německa. Vyrobenou DNA strčili do obří čtečky, kde následně informace zpět přečetli a porovnali, jestli se shodují s těmi, které poslali. Většina už o tomhle asi slyšela, ale i tak bylo fajn poslechnout si to přímo od člověka, který na tom pracoval. KeyNote

Včely jsou cool

Další přednáška, která mi utkvěla v paměti a velice mě bavila, byla od Grace Jansen z IBM. Vysvětlovala, co je to reaktivní architektura (Circuit Breaking, Sharding, Back Pressure, atd.) na včelách a jejich chování. Například, věděli jste, že když je včela nemocná, tak sama odletí od úlu, aby nenakazila ostatní? Což je v podstatě Circuit Breaker.

I vy můžete mít vlastní banku s blackjackem a …

Když jsem přišel na tuhle přednášku od Vlada Yatsenka, tak jsem neměl moc velká očekávání. Jakmile jsem se dozvěděl, že pracuje pro Revolut a začal popisovat, jak celá aplikace vznikala ve 4 lidech (z toho 2 vývojáři), jak si napsali monolit, aby ho pak rozbili a jak se během krátké chvíle rozrostli na 200+ vývojářů, tak jsem byl strašně rád, že jsem se pro tuto přednášku rozhodl.

Závěrem

Konference byla super. Jak po organizační stránce, tak kvalita přednášejících byla velmi dobrá a o hromadě témat, ze kterých bylo možné vybírat, ani nemluvím.

<hr>

Nejsme asociálové

Twitter

Na Twitteru můžeš sledovat, na čem děláme


GitHub

Na GitHubu můžeš sledovat, jak to děláme
Follow us on GitHub

Instagram

A na Instagramu, že se u toho i skvěle bavíme
Follow us on Instagram

YouTube

Na život se musí chytře ;)
Follow us on YouTube
<hr>