Android Makers - Paris 2019

Ano, možná o tom ani nevíš, ale i Heureka má svou mobilní aplikaci a vlastní tým, který ji neustále vylepšuje.

Letos se celý náš androidí tým (já a kolega) rozhodl, že chceme vyzkoušet něco jiného než DroidCon v Londýně, a tak jsme se vydali do Paříže na konferenci AndroidMakers.

Tato dvoudenní konference se celá konala v budově Le Beffroi de Montrouge ve čtyřech přednáškových sálech, u kterých byla velmi tématicky znázorněna kapacita míst. Po naplnění místnosti androiďáky, nebo na začátku prezentace, vždy stál jeden z pořadatelů před vstupem do místnosti a s přísným (ale omluvným) gestem už nikoho dovnitř nepustil. Osobně beru tento způsob jako naprosto perfektní, protože se tím minimalizoval jeden z nejčastějších rušivých elementů, a člověk se tak mohl v klidu soustředit na prezentaci.

Saly

Většina přednášek byla formou prezentací, ale bylo zde i pár workshopů, live codingu a samozřejmě nesměla chybět skvělá dvojka Chet Haase a Romain Guy a jejich comedy talk. Co jsem velice ocenil, byla mobilní apka určená pouze pro účely této konference, ve které bylo možné vytvořit seznam oblíbených přednášek, na které jsem pak před jejich začátkem byl upozorněn notifikací.

Java je mrtvá, ať žije Kotlin

To, že se androidí svět přesouvá z Javy do Kotlinu je už dost rozšířený fakt, ale stále jsme na minulých konferencích zaznamenávali, že v Javě pořád někdo pracuje. Ale letos byla již konference plně kotlinizována a na žádné přednášce nebyla ani jedna ukázka kódu v Javě. Naopak na většině přednášek byly zdůrazňovány přednosti a nové featury Kotlinu, jako například lepší podpora coroutines, multiplatformní vývoj, jednoduché psaní UI testů atp.

Kotlin

Jak je důležité míti App Bundle

Taky vás štve, jak se aplikace na storu pořád zvětšují? Nejste sami! Trápí to hodně lidí, zejména v místech s účtovaným připojením. Tuto problematiku řešil například Ben Weiss z Googlu ve své přednášce “Best practices for a modularized app”, kde popisoval, jaký to může mít dopad například na počet instalací/odinstalací. Velice pěkně zde znázornil velikosti zabundlovaných aplikací pomocí Android App Bundle. Dále se zde zabýval rozdělováním aplikace do jednotlivých modulů, které ulehčí nejen vývoj, ale usnadní například použití Dynamic Features.

Bundle

To jsou blechy androidí, ty na web nejdou…

Některé přednášky byly věnovány frontendu a byla v nich řešena problematika animací a optimalizovaného vykreslování. Samozřejmě nemohla chybět prezentace “Constraint Layout 2.0”, ve které se Nicolas Roard a John Hoford předháněli, kdo udělá lepší animaci jen pomocí závislostí mezi jednotlivými komponentami.

V ostatních přednáškách byl docela hojně využit nástroj Shape Shifter od Alexe Lockwooda. Jedná se o zajímavý projekt, pomocí kterého dokážete animovat libovolná SVG nebo Vector Drawable. Po nahrání zdrojového souboru lze upravit jednotlivé body/barvy, definovat jim cílové parametry, a tím vytvořit zamýšlenou animaci. Výsledek pak lze exportovat buď do Vector Drawable a přímo použít v Android apce, nebo do SVG setu/spritesheetu, který lze použít např. na webu.

Shapeshiffter

Vy jste se zase kochal, že jo, pane programátore?

Dostali jsme se i do města! Prošli jsme se po většině známých památek, viděli jsme ohořelý Notre-Dame, prošli jsme se pod Eiffelovkou, potkali jsme protestující Žluté vesty… Prostě jaro v Paříži, jak má být.

Louvre

Konec hlášení

Asi bych se tady mohl rozepsat o hromadě dalších přednášek a nových poznatků, kterých jsme nabrali opravdu hodně, ale kdo by četl dlouhý článek, že? Všechny přednášky byly nahrávány a měly by být k dispozici na webu AndroidMakers.

A pokud bych měl konferenci porovnat například s DroidConem…

DroidCon London 2018:
+ Londýn se mi líbí víc než Paříž
+ Lepší zázemí v Business Design Center
+ Víc stánků se sponzory - větší možnost si popovídat
- Přednášky bych očekával na vyšší úrovni
- Místy chaotická organizace

AndroidMakers Paris 2019:
+ Perfektně zorganizováno
+ Skvělé přednášky
+ Jednoduchá ale velice užitečná apka s programem
+ Live coding prezentace
- Francouzsky umím maximálně pozdravit a “nepřednášející” anglicky moc neuměli

<hr>

Nejsme asociálové

Twitter

Na Twitteru můžeš sledovat, na čem děláme


GitHub

Na GitHubu můžeš sledovat, jak to děláme
Follow us on GitHub

Instagram

A na Instagramu, že se u toho i skvěle bavíme
Follow us on Instagram

YouTube

Na život se musí chytře ;)
Follow us on YouTube
<hr>