Týmy

4 principy fungování produktového týmu

Thu Trang Do

Nehledě na obor, spolupráce produktového a vývojového týmu se podepisuje na kvalitě finálního výstupu, o tom žádná. Také se shodneme na tom, že kopírování organizace spolupráce z ostatních firem není dobrý nápad. Ovšem nic nebrání tomu se inspirovat univerzálními principy a hodnotami, které úspěšné týmy vyznávají.

V Heurece je to pro nás srdeční téma. I proto jsme nemohli chybět na online panelovce TechUncovered, kterou organizují kolegové z Mews s cílem sdílet znalosti technických odborníků etablovaných českých firem s mezinárodním přesahem. Tentokrát o spolupráci vývojářského a produktového týmu.

O své zkušenosti se podělili Marián Kamenišťák, VP of Engineering z Mews, softwarové firmy z oblasti hospitality managementu, dále Michal Ličko, Director of Engineering z firmy Productboard, která přímo vyvíjí nástroj pro produktový management a Dominik Veselý, zakladatel a CTO vývojářské agentury Ackee. Role moderátora se ujal CTO Heureka Group Lukáš Putna.

TechUncovered

Hodnoty a principy? A můžeme je vidět?

Pozorně jsme poslouchali a dali dohromady čtyři principy, které podpoří funkčnost obou týmů, a to nejen ve startupech. Dá se jít více do hloubky a šíře, i přesto ale připomínáme, abyste si z toho vzali jen to, co vyhovuje vašemu stylu.

1. Netrousí informace

Úkol zněl jasně: být co nejblíže zdroji. V některých případech je to otázka organizace obou týmů, ale nebraňte se koordinačním schůzkám se všemi stakeholdery, aby nedocházelo k trousení a ztrátě informací. Zdravý rozum jistě poradí, kdo u toho má být. A školení naučí, jak schůzky vést efektivně. Tichou poštu doporučujeme hrát jen na rodinných návštěvách. A možná ani to ne.

Také se zamyslete – sedí (nebo stojí) vaši tech leadeři a product manažeři na pravidelných schůzkách? Ví levá ruka, co dělá pravá a naopak? Věříme, že tohle máte pod palcem a že tahle informace nejde jedním uchem dovnitř a druhým ven. Na to palec hore.

2. Podporují a rotují “ownership”

Jak nejlépe rozvíjet měkké dovednosti u technických lidí? Dát jim ownership určité funkcionality nebo části projektu. Vývojář nemusí dělat finální rozhodnutí, ale může si hlídat směr a logiku dané “fíčury” a tým provázet. Pro členy může být motivující také střídavý ownership a autonomní rozdělování úkolů. Více vám k (nejen) autonomii týmů může přiblížit třeba toto naše shrnutí.

Samozřejmě, některé úkoly jsou povinné a netoliko “sexy”, ale komunikujte to transparetně již na začátku. Ne vždy je posvícení. Ale když je,… když se podaří úspěšně dodat, když produkt generuje hodnotu (nejen peníze) vám nebo klientovi, dejte to vědět. A řádně oslavte. Lidé podporují to, co spoluvytváří. Jednoduchá matematika.

3. Zapojují vývojáře včas a důvěřují jim

Na panelovce několikrát zazněla rada s klíčovým slovem engagement, tedy zapojení, a commitment, tedy závazek. Well, v našem kontextu tím, že zapojíte vývojáře do schůzek už v “exploration fázi”, tím vzniká onen závazek již na začátku spolupráce. Pracovní skupina navíc dostává ihned praktickou zpětnou vazbu, čím se sníží pravděpodobnost, že funkcionalitu budete muset redesignovat. Feedback is a gift, že jo?

Což o to, dá se jít ještě o krok dál. Čas od času svolejte workshopy (třeba kvartálně), ve kterých si týmy samy určí agendu a prioritu úkolů, které chtějí řešit. Třeba vám z toho vyskočí záležitosti, kterých si v rychle rostoucí organizaci nemusí všimnout.

4. Nastavují (si sami) tým

Nebojte se říct si o externí pomoc při sestavování týmu, když to z jakéhokoliv důvodu nefunguje a vy jste v úzkých. Ať už se jedná externího kouče, školení na týmovou dynamiku nebo externího facilitátora, který vás celým procesem provede.

Sice své lidi znáte nejlépe (a oni se znají ještě lépe), říci si i o externí radu (teda počítejte, že to nebude zadarmiko) neznamená selhání. Zvláště, pokud jste mladá firma, která hierarchii a kulturu právě nastavuje.

Panelisté navíc zmínili několikrát důležitou věc - nechat tým, aby si kolegy vybíral sám. Za nás doplníme, že se tak může dít za předpokladu, že si tým umí definovat očekávání a nést za svůj výběr odpovědnost. A to dává smysl. Tady to začíná. A tady to i končí.

To je prozatím vše. Držíme palce při tvorbě týmů i dalších hodnot. Další kompaktní shrnutí najdete také na blogu Mews.

Záznam here

Pro dlouhé podzimní večery připojujeme i záznam z debaty. Nachystejte teplý nápoj a tužku na poznámky.

Autor článku

Trang se v Heurece stará o tech komunitu. Ráda pracuje s textem a propojuje technologie a kreativitu. Miluje vietnamskou polévku pho, tanec a lidi, co se neberou vážně.

Podobné články

10 důvodů proč bejt vývojářem

10 důvodů proč bejt vývojářem

Každej sem tam prožijeme nějakou tu osobnostní krizičku. Sami sebe se ptáme: Co to dělám? A proč…

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

V libereckém kanclu máme build server pro naše mobilní aplikace (iOS a Android), který má na…

Generace Z: Nová naděje

Generace Z: Nová naděje

Lidé jsou různí. Spousta z nás už se pomalu dostává do toho věku, kdy začíná vyslovovat myšlenky o…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz