Týmy

<Lidé z HeurekaDevs> V Heurece mě pozitivně překvapila kultura a atmosféra

Michaela Bičišťová

HR

Frontendový vývojář Martin Krištof pracuje v týmu Cesta k produktu. Čemu se v Heurece věnuje a jak se k této práci dostal? Položili jsme mu pár otázek.

Jaká byla tvoje cesta do Heureky?

Při začátcích studia na VŠ jsem pracoval jako stážista a člověk pro všechno v IT. Po nějaké době jsem šel do LMC, kde jsem se hodně naučil, před ochodem jsem vedl i tým vývojářů. Postupem času jsem se vyprofiloval z fullstacku do frontendu, kde se cítím nejsilnější. Je pro mě odměna vidět vizuál aplikace a mít tak zpětnou vazbu.

Po pár letech v LMC jsem chtěl víc programovat a neřešit jen manažerské věci. Honza Kubálek (pozn. náš Discovery Tribe Lead) za mnou přišel s nabídkou do Heureky. Byla to jasná volba, protože jsem chtěl restartovat pracovní život, který mě už zase baví.

Martin Krištof, Foto: LMC

Co tě na práci v Heurece překvapilo?

Pozitivně mě překvapila kultura a atmosféra. Potom velké množství týmů. Heureka má za sebou spoustu lidí, kteří jsou specialisté ve svých oborech.

Na druhou stranu jsem byl zvyklý na jiný standard kvality. Je skvělé, že se tu vše AB testuje, ale testy se kdysi nepsaly pro všechno a ne hned. Vznikl tak technologický dluh. Naštěstí máme dost prostoru to posouvat.

Čeho si v rámci své práce ceníš? Případně co hledáš ve své práci?

Je tu skvělá parta, profesionálové na úrovni. Máme super kulturu, autonomii a flexibilitu v práci. Zároveň ale odpovědnost za ni. Vážím si té důvěry a toho, že si můžu svoji práci dělat v klidu. Jsme hodně odstínění od tlaku vedení, protože si projekty vymýšlíme sami.

Je začátek roku, jaké plány máte na tenhle rok v týmu?

Chystáme facelifting a update našeptávače v hlavičce či hezčí brand koutky. Hlavní je pro nás dotažení responzivu na všechny uživatele a podpora performance searche. Také chceme pracovat na požadavcích z ostatních týmů, se kterými sdílíme stejné cíle. Současně budeme mazat části technologického dluhu.

Ovlivňuje nás i One Platform a sjednocování UI tak, aby ji mohly používat i jiné země. Což ovlivní i školení. Teď školím React pro české kolegy a do budoucna to rozšíříme i na ty v zahraničí.

Co vše má váš tým Cesta k produktu na starosti?

Náš tým je specifický. Je to článek mezi celou Heurekou. Máme na starost především frontend a to, co uživatel vidí na Heurece. Přes komponentu Hanoi skládáme jednotlivé služby dohromady do tzv. mikrofrontendů a mikroslužeb. Takže můžeme izolovaně vyvíjet třeba hlavičku a patičku. Vedle toho řešíme nákupního rádce, homepage a naším největším projektem je category search, kde uživatelé hledají a filtrují produkty. My děláme vizuální část a data nám dodávají jiné vývojové týmy.

Náš šestičlenný tým se snaží být fullstack. Jinak pracujeme hodně remote, a to nejen kvůli covidu, ale protože máme 2 kolegy v Liberci a jednoho v Úvalech. Aby netrpěla týmová kultura, snažíme se potkávat aspoň jednou týdně.

Zmínil jsi autonomii. Lidé jsou často překvapeni, že tu máme takovou svobodu. Jak se ti v ní funguje?

Dá se na to koukat z několika pohledů. Ještě jsem nikde jinde neviděl, aby si to každý tým mohl dělat po svém. Výhodou je mít nastavená pravidla, protože ne každý chápe, jak to má být, a může vzniknout chaos.

Každý tým si může vybrat technologie, se kterými chce pracovat. Nepotřebujeme schvalování, ale na druhou stranu to ubírá předávání znalostí a zkušeností mezi týmy, protože někdo použije Python, někdo jiný zase Node apod. A pokud někdo potřebuje sáhnout do cizího projektu, tak mu může chybět znalost toho prostředí. Je to hodně o senioritě a zkušenostech daných vývojářů.

Občas může být problém, že neví, na koho se obrátit. Tohle se snažíme řešit ve vznikajících technických kodexech, o které se můžou vývojáři opřít a kde jsou definované standardy. Zároveň tu jsou technické skupinky, které se starají o směřování frontendu, testování, bezpečností, nebo práce s daty. Takže autonomie je super, ale musí se umět uchopit tak, aby byla efektivní a neškodila.

Jak bys charakterizoval Heureku 3 slovy?

Přátelství, sranda, výkon.

Je tu něco, co o tobě tví kolegové neví?:)

Možná ví, možná neví, ale pokud je možnost a nejsou covid opatření, tak hraju hokejbal za pražské Kovo. Od malička jsem hrál hokej, ale v posledních letech jsem přesedlal k hokejbalu. Jinak mám rád sport, dobrou muziku, jídlo a posezení s přáteli. V září jsem se oženil. S ženou jsme si koupili dům kousek za Prahou, takže se teď už moc nezastavím :).

Foto: Hokejbal.cz

 

Série <Lidé z HeurekaDevs> vám přináší rozhovory s vývojáři a produkťáky z Heureky. Nahlédněte, jak budujeme ten největší evropský srovnávač zboží a přidejte se k nám.

Autor článku

Míša se v Heurece stará o nábor vývojářů. Ráda se baví s lidmi o jejich cestách, které je zavedli do Heureky a ráda pozoruje změnu v lidech, pokud dělají práci, která je opravdu naplňuje. Bez kafe, knížky a Přátel nefunguje.

Podobné články

10 důvodů proč bejt vývojářem

10 důvodů proč bejt vývojářem

Každej sem tam prožijeme nějakou tu osobnostní krizičku. Sami sebe se ptáme: Co to dělám? A proč…

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

Kancelářský drážní rozhlas z buildserveru

V libereckém kanclu máme build server pro naše mobilní aplikace (iOS a Android), který má na…

Generace Z: Nová naděje

Generace Z: Nová naděje

Lidé jsou různí. Spousta z nás už se pomalu dostává do toho věku, kdy začíná vyslovovat myšlenky o…

Zaber si svou židli!

<Nejsme asociálové/>

<Témata/>

Zajímá tě naše práce, technologie, tým nebo cokoliv jiného?
Napiš šéfovi vývoje Lukášovi Putnovi.

lukas.putna@heureka.cz